Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
01-09-2020

Dezynfekcja w szkołach – krótki poradnik

Dezynfekcja w szkołach – to działa

Bezpieczna szkoła - czy to możliwe?

Bezpieczna szkoła - czy to możliwe?

Praca w szkołach i na uczelniach jest bez wątpienia potencjalnym źródłem zakażeń zarówno panującym obecnie wirusem SARS-CoV-2 jak i innymi chorobami bakteryjnymi, z którymi borykamy się każdego roku. Warto przyjrzeć się dostępnym w tej chwili  metodom zapobiegania i zwalczania potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych. Poniżej proponujemy podejście, które uwzględnia wszystkie aktualne rekomendacje instytucji chroniących zdrowie publiczne, m.in. WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Każda uczelnia, szkoła, czy nawet przedszkole, może wprowadzić w życie niewielkie zmiany, które są kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa i radykalnego zmniejszenia ilości zarażonych w przypadku wykrycia infekcji u kogoś z uczniów, studentów czy personelu.

Warto zapoznać się z poniższymi zasadami i wygospodarować środki na naprawdę skuteczne metody dezynfekcji, by nauka i zabawa przebiegały bez zakłóceń nawet w czasie epidemii. 

3 zalecenia dla bezpiecznej szkoły

1) środki ochrony osobistej – zawsze, gdy to możliwe

Liczne badania dowodzą, że stosowanie najprostszych metod jest skuteczne. Maseczki, mycie i dezynfekowanie rąk i unikanie kontaktu bezpośredniego z innymi zmniejsza prawdopodobieństwa zakażeń. Nie każda grupa wiekowa i nie w każdej sytuacji będzie mogła zastosować się do wszystkich zaleceń tego typu, należy jednak pamiętać, że celem jest zmniejszanie ryzyka zarażenia, nawet jeżeli nie jest możliwe całkowite jego zlikwidowanie.

W tym kontekście bardzo ważną rolą szkoły jest także tłumaczenie uczniom i studentom, że warto jest stosować się do zaleceń nawet w środowisku, w którym czujemy się swobodnie. 

1) środki ochrony osobistej – zawsze, gdy to możliwe
2) Zwiększanie dystansu fizycznego

2) Zwiększanie dystansu fizycznego

To zalecenie jest tym trudniejsze do zrealizowania, im młodszych uczniów (a zwłaszcza przedszkolaków) przyjmuje dana placówka. W tym kontekście warto zastosować wszystkie środki, które mogą ułatwić zmniejszenie zagęszczenia, zachowywanie dystansu, a zwłaszcza wykluczanie kontaktu między poszczególnymi grupami. Do najbardziej oczywistych rozwiązań należy praca zmianowa, dzielenie klas na mniejsze grupy, a także stosowanie innowacyjnych rozkładów zajęć (np. przerwy dla różnych grup o różnych porach). Warto zwrócić uwagę na to, że zarówno najmłodszym jak i osobom dorosłym łatwiej będzie pamiętać o zasadach, jeżeli w przestrzeni wokół nich pojawią się wizualne znaki - np linie i punkty na podłogach, pokazujące, jak się przemieszczać czy np. naklejki na stoliki i ławki, przypominające o tym, żeby zajmować miejsca w odpowiedniej odległości od sąsiadów.

3) stosowanie skutecznej dezynfekcji

Dezynfekując pomieszczenia i powierzchnie, na których mogą znajdować się wirusy nie można iść na kompromisy. W przypadku SARS-CoV-2 zwykłe mycie lub przecieranie preparatami antybakteryjnymi nie jest wystarczającym sposobem na odkażanie. Jest to szczególnie ważne w przestrzeniach, w których pojawiają się kolejne grupy dzieci, uczniów i studentów, a więc w szatniach, na korytarzach, w łazienkach i ubikacjach oraz w przestrzeniach stołówek, jadalni czy w pracowniach, do których wpuszczane są kolejne grupy. 

W tym przypadku jedyną metodą dezynfekcji, która pozwala na bezpieczne korzystanie z sal jest połączenie dezynfekcji punktowej (klamki, uchwyty, powierzchnie górne, dolne i boczne stolików i krzeseł) preparatami zwierającymi powyżej 60% alkoholu z profesjonalną dezynfekcją powietrza i powierzchni promieniowaniem UV-C. Ta metoda stosowana jest od lat w szpitalach i wielokrotnie wykazano jej skuteczność w redukcji zakażeń wewnątrz obiektów.

3) stosowanie skutecznej dezynfekcji
Dezynfekcja ultrafioletem
JAK TO DZIAŁA?

Fale ultrafioletowe UV-C (długość fali 254nm) ekspresowo penetrują powłoki białkowe mikroorganizmów oraz wirusów. Energia fal UV-C niszczy RNA wirusa, unieszkodliwiając go. Powietrze oraz powierzchnie, na które padają fale UV-C stają się sterylnie czyste - odpowiednio obliczona dawka promieniowania zabija 99,9999% bakterii, wirusów i grzybów. Taki poziom redukcji wirusów jest wyższy niż wymaga się tego w uzdatnianiu wody!

Czytaj Więcej

Najszybsza i pewna metoda dezynfekcji

Oprawy UV-Care ze świetlówkami emitującymi promieniowanie UV-C zostały przebadane pod kątem skuteczności dezynfekcji. Na tej podstawie każdrazowo obliczane są zalecane czasy pracy dla każdego z pomieszczeń w szkole. Eksperci HSK LEDY opracowują procedury dezynfekcyjne i rekomendują odpowiednie oprawy dla każdego z pomieszczeń. Wybór lamp montowanych na stałe na suficie lub ścianach albo przenośnych dezynfektorów (stołowych lub z jeżdżącą podstawą) zależy od potrzeb każdej instytucji i charakteru pomieszczeń. 

Obojk prezentujemy przykładowe czasy. Zobacz jak szybka jest skuteczna dezynfekcja!

 

Najszybsza i pewna metoda dezynfekcji
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.