Pobierz
Technologia LED
Artykuły eksperckie
14-08-2020

dezynfekcja dla siłowni, SPA i gabinetów fizjoterapii – Poradnik

Proste procedury ratują zdrowie.

Proste procedury ratują zdrowie.

Specyfika sportu, fizjoterapii i kosmetyki – konieczność przebywania we wspólnym pomieszczeniu i kontakt fizyczny – wbrew pozorom nie wykluczają bezpiecznego korzystania z usług fizjoterapeutów, trenerów czy kosmetyczek. Wystarczy wprowadzić proste procedury, by móc pracować bezpiecznie i efektywnie. Dlatego właśnie opracowaliśmy zestaw 3 najważniejszych rekomendacji dla bezpiecznego prowadzenia działalności w siłowniach, klubach sportowych, pracowniach fizjoterapii czy salonach SPAw czasie pandemii.

bezpieczna praca w dobie pandemii – 3 zasady

1) Skrupulatne, konsekwentne i zgodne z zaleceniami stosowanie środków ochrony osobistej

Badania wskazują, że samo używanie maseczek radykalnie zmniejsza ryzyko transmisji wirusów między ludźmi, nawet, jeżeli przebywają oni we wspólnych pomieszczeniach. Stosowanie rękawiczek ochronnych, płynów dezynfekcyjnych oraz tam, gdzie to możliwe, zachowywanie dystansu, sprawiają, że zagrożenie infekcją wyraźnie spada. Dlatego też warto wymagać od pracowników i klientów przestrzegania tych prostych zaleceń.
 

1) Skrupulatne, konsekwentne i zgodne z zaleceniami stosowanie środków ochrony osobistej
2) Zmniejszanie zagęszczenia ludzi w pomieszczeniach i separacja czasowa

2) Zmniejszanie zagęszczenia ludzi w pomieszczeniach i separacja czasowa

Ustalone limity osób w pomieszczeniu i zapewnienie właściwej odległości (co najmniej 1,5m) to nie wszystko. Należy zwrócić także uwagę na newralgiczne pomieszczenia, jak poczekalnie, szatnie, korytarze, gdzie mijają się osoby rozpoczynające treningi czy zabiegi w kolejnych godzinach. Należy planować wizyty kolejnych pacjentów czy treningi personalne w taki sposób, żeby wykluczyć ich spotkania i idące za nimi łańcuchowe zakażenia. Dobre rozplanowanie rozkładu godzinowego daje także możliwość przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji pomieszczeń - zarówno gabinetów, sal treningowych, jak i szatni oraz  korytarzy w przerwach między zabiegami lub treningami.

3) Stosowanie narzędzi dezynfekcji o sprawdzonej skuteczności

Dezynfekcja wszystkich pomieszczeń i powierzchni, na których mogły osiąść cząsteczki wirusa wyłącznie za pomocą spryskiwaczy z płynnymi środkami dezynfekcyjnymi jest niemożliwa. Należy więc stosować specjalistyczne urządzenia dezynfekcyjne – zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie:

  • Znajdują się obiekty o nierównomiernych, miękkich powierzchniach (siłownie, sale ćwiczeń, pokoje wyposażone w tapicerowane meble)
  • Powierzchnia do zdezynfekowania jest duża
  • Nie ma możliwości wietrzenia
     
3) Stosowanie narzędzi dezynfekcji o sprawdzonej skuteczności
Dezynfekcja ultrafioletem
jak to działa?

Promieniowanie UV-C (długość fali 254nm) w ekspresowym tempie powoduje penetrację powłok białkowych wszystkich organizmów, w tym także wirusów. Energia niesiona przez fale powoduje destrukcję RNA wirusa, unieszkodliwiając go. Naświetlane powietrze oraz powierzchnie, na które padają fale ultrafioletowe stają się sterylnie czyste - odpowiednio dobrana dawka zabija 99,9999% bakterii, wirusów i grzybów. Taki poziom dezynfekcji jest wyższy niż ten wymagany w uzdatnianiu wody!

Czytaj Więcej

Nie ma szybszej i pewniejszej metody odkażania.

Oprawy ze świetlówkami UV-C występują w wariantach stołowych, sufitowych (naściennych) oraz mobilnych. W zależności od wielkości i rodzaju pomieszczenia oblicza się niezbędny czas dezynfekcji. Po opuszczeniu pomieszczeń przez klientów obsługa ustawia oprawę w odpowiednim miejscu i aktywuje ją. W przypadku opraw sufitowych zalecane jest załączanie z zewnątrz. Oprawy przenośne wyposażane są timer, który odlicza 30 sekund (powiadamia o tym sygnałem dźwiękowym), dzięki któremu obsługa ma możliwość opuścić pomieszczenie, zanim rozpocznie się emisja promieniowania.
Dla ilustracji poniżej pokazujemy typowe czasy dezynfekcji różnych pomieszczeń.

Nie ma szybszej i pewniejszej metody odkażania.
Dezynfekcja UV-C
Na co zwrócić uwagę?
  • • Promienie UV muszą padać bezpośrednio na odkażaną powierzchnię, dlatego położenie i typ oprawy UV-Care mają znaczenie. Jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrać dezynfektory UV-Care, skontaktuj się z naszymi ekspertami. 
  •  
  • • Powierzchnie, które są dezynfekowane muszą być oczyszczone z zabrudzeń fizycznych. W przeciwnym razie wirus może “ukryć się” pod warstwą zanieczyszczeń
  •  
  • • Nie daj się nabrać na dezynfekcję promieniami UV-A i UV-B – promieniowane o długości innej niż 254nm nie jest skuteczne w walce z wirusami. 
Dezynfekcja UV-C dowiedz się więcej
Czy światło UV-C zabija wirusy?

Jak znaleźć skuteczną metodę dezynfekcji zapobiegającą COVID-2?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, które z dostępnych obecnie na rynku sposobów odkażania powietrza i powierzchni mają potwierdzone naukowo działanie. Odpowiadamy, opierając się na wynikach aktualnych badań uwzględniających także neutralizację próbek koronawirusa, który wywołał pandemię. 

Zobacz więcej
Promieniowanie ultrafioletowe – vademecum

Dezynfekcja ultrafioletem staje się standardem w wielu branżach - już nie tylko placówki medyczne decydują się na instalację opraw UV. Rozwój tej technologii i paląca potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa ludziom w przestrzeni publicznej, lokalach użytkowych, biurach i instytucjach sprawiają, że zainteresowanie lampami UV-C wciąż rośnie. 

Prezentujemy elementarne informacje o promieniowaniu UV, jego źródłach i wpływie na życie człowieka.

Zobacz więcej
Nasza strona internetowa wykorzystuje pliki cookies.
Kontynuując jej przeglądanie wyrażasz zgodę na używanie plików cookies oraz akceptujesz Politykę prywatności obowiązującą na tej stronie.